Qi Gong je kineska veština koja se praktikuje više hiljada godina i pripada tradicionalnoj kineskoj medicini. To je veština laganih vežbi, jednostavnih za izvođenje i usvajanje koje ne zahtevaju fizičku snagu što je čini pristupačnom za sve ljude bez obzira na pol i godine.
Qi Gong vežbe dovode do pokretanja i kontrole unutrašnje energije (Chi), stoga se izvode radi poboljšanja i očuvanja zdravlja, vitalnosti i smirivanja uma. Lagani ritmički pokreti Qi Gonga pomažu u eliminaciji stresa, povećavaju izdržljivost i vitalnost i poboljšavaju funkciju nervnog, imunološkog, kardiovaskularnog i ostalih sistema u telu.
TAI CHI CHUAN
Drevna kineska veština, Tai Chi Chuan se u prvo vreme učio kao borilačka veština i zarad postizanja dugovečnosti. U moderno vreme zastupljeniji je taj njegov drugi, to jest zdravstveni aspekt jer se pokazalo da vrlo pozitivno utiče na zdravlje ljudi koji ga upražnjavaju.
Tai Chi Chuan je veština laganih i skladnih pokreta usklađenih sa disanjem. Prilikom izvođenja pokreta usredsređujemo se i na najsitnije detalje o tome kako se krećemo, dišemo i kako usmeravamo naš um. Zahvaljujući takvom načinu vežbanja, Tai Chi Chuan pomaže u postizanju stanja smirenosti koje može da pomogne u sprečavanju i lečenju bolesti, i predstavlja integralni deo tradicionalne kineske medicine.
Koristi od vežbanja Tai Chi Chuana su višestruke: popravlja držanje tela, jača nervni sistem, eliminiše negativne emocije, jača tetive i vezivno tkivo…
PROBAJTE PO PRVI PUT OVE DREVNE VEŠTINE U PRELEPOM AMBIJENTU ADE BOJANE 1-8. i 8-15. avgusta.
Pored TAI CHI i QI GONGA, uživajte i u časovima YOGE i FITNESA.
Imamo izuzetne instruktore! Detalji na linku: https://aktivniodmor.net/dogadaji/aktivni-i-holisticki-odmor-na-adi-bojani-avgust-2015/
Blagodeti vežbanja TAI CHI i QI GONG-a u prirodi
Jutro je doba dana kada se sve budi, Sunce izlazi, u prirodi biljke i životinje započinju novi dnevni ciklus a naše telo i um se pripremaju za aktivnosti koje nas očekuju u novom danu. Veoma je važno da lepo i harmonično započnemo dan. Znate onu poslovicu: „Po jutru se dan poznaje“? Tradicionalna kineska medicina nam to potvrdjuje činjenicom da se mnogi važni meridijani aktiviraju baš u jutarnjim satima i da je to idealno vreme za vežbu. Isto tako poželjno je zaspati pre 23h da bi organizam stigao da se oporavi i regeneriše.
Vežbanje Tai Chi-ja i Qi Gong-a u prepodnevnim satima dobro je jer nas istovremeno razbudjuje i omogućava priliv nove energije. Ove lagane fizičke vežbe ne zamaraju naše telo te tako imamo dovoljno snage za novi dan.Pokreti Tai Chi-ja mogu se opisati kao fizički lagani ali energetski izuzetno moćni. Pokretanjem energije kroz meridijane jačamo svoje telo iznutra, um nam postaje bistar a duh se uskladjuje sa ritmom univerzuma. Nakon vežbanja osećamo se u harmoniji sa samim sobom i sa okolinom što nam pruža mnogo veću uspešnost u aktivnostima koje nam predstoje.
Vežbanje u prirodi povećava delotvornost Tai Chi-ja. Zauzimanje različitih položaja tela i izvodjenje odredjenih pokreta sa kvalitetom misli koji je prisutan, čine da se Tai Chi Chuan razlikuje od proste fizičke vežbe. Opušteno i produbljeno disanje na svežem vazduhu ima mnogo bolje efekte na naše zdravlje, nego kada se praktikuje u zatvorenom prostoru.
Koristi po zdravlje:
Mnoga naučna istraživanja potvrdjuju blagotvornost ovih vežbi. Tako se Tai Chi primenjuje kod reumatizma, osteoporoze, u rehabilitaciji nakon moždanog i srčanog udara i mnogim drugim oboljenjima. Jača srce, reguliše krvni pritisak, pomaže kod tegoba u menopauzi i uopšte uskladjuje psihofizičko stanje organizma. On predstavlja put zdravlja i dugovečnosti i veliki je pokretač razvoja na duhovnom planu.