'}}
GASTRONOMIJA SVETA – RADIONICA MAROKANSKE HRANE

GASTRONOMIJA SVETA - RADIONICA PRIPREME MAROKANSKE HRANE

Beograd, 22. februar 2020. od 18-21h

★Mesto održavanja:
Restoran "Jadrankina kuhinja", Jastrebačka 39, Beograd - Lokacija na mapi: kliknuti ovde

Prijavite se na fb događaj, pozovite prijatelje i pratite obaveštenja: kliknite ovde

★ INFORMACIJE I REZERVACIJE:

Vesna Andrić, tel/viber/whats app: +381 60 449 71 12;
e-mail: office@aktivniodmor.net

MAROKANSKA HRANA - EGZOTIČNA TRADICIJA I ČUDESNI UKUSI

Na svakom putovanju hrana je neizostavan doživljaj i potrebno je da probate makar jedno jelo, koje će vas približiti tamošnjoj kulturi. Lokalni specijaliteti nekih zemalja predstavljaju sam vrh svetske gastronomije. U seriji tematskih radionica, koje pripremamo za sve gurmane i sladokusce, druga u nizu je egzotično putovanje u Maroko, zemlje na severu Afrike, prepune bogatog kulturnog nasleđa, istorije i tradicije.

★ O RADIONICI:

Namenjena je svima koji bi želeli da nauče da pripremaju uzbudljiva, maštovita i ukusna jela sa severoafričkog podneblja Maroka. Takođe je namenjena i onima koji žele da promene način ishrane, da u svoju kuhinju uvedu ili dodaju nešto drugačije i raznovrsnije. Razne marokanske đakonije spremljene sa opijajućim slatkim, slanim, ljutim i aromatičnim začinima, tipičnim za ovaj predeo, nijednog gurmana ne ostavljaju ravnodušnim!

Edukacija je interaktivna – svi učestvuju u pripremanju.

Naučićemo da pripremamo kompletnu trpezu: toplo predjelo, supu, glavno jelo, salatu i dezert.

 

Ništa ne zvuči tako egzotično kao marokanska kuhinja. Marokanska kuhinja je neobično maštovita, raznolika i aromatična, te vrlo, vrlo ukusna. U marokanskom podneblju se prepliću višegodišjni uticaj berberske, arapske, islamske, maorske, andaluzijske, jevrejske i evropske tradicije, stvarajući autentičnu kuhinju koja se odlikuje bogatstvom ukusa, mirisa, boja i tekstura.

Zahvaljujući geografskom položaju, Maroko ima više od 300 sunčanih dana godišnje, pa se ishrana bazira na povrću, žitaricama, mahunarkama, voću, ali i aromatičnim i mirisnim egzotičnim začinima.

Uobičajeno meso je govedina, ovčetina, jagnjetina, piletina, zečetina, meso od kamile i plodovi mora. Uz svu raznovrsnost dostupnih začina ipak se ističe nekolicina koji su osnova marokanske kuhinje: cimet, kumin, šafran, đumbir, kurkuma, crni i kajenski biber, mlevena paprika, anis i susam.

 

Umeće kombinovanja začina karakteristično je za svaku kuhinju, ali ipak marokanska kuhinja nadilazi malo ostale. Kombinacije začina su bezbrojne, a sposobnost kombinacije začina, na način da ti začini ne prevladaju glavnom namirnicom, priprema prilagođena nomadskom načinu života i upotreba trenutno dostupnih namirnica glavne su karakteristike kuhinje na severu Afrike.

Na začinima se nikad ne štedi, a uz poznati sos na bazi ljute paprike harissu, središnje mjesto zauzima slatkasto-gorkasto-ljutkasta mješavina "ras el hanout". Ime začina znači "glava dućana"  jer trgovci u nju stavljaju najbolje što imaju u ponudi, nekad i više od trideset vrsta začina. Dok se za izvoz u svet  rade umerenije verzije, ona za lokalno stanovništvo često sadrži i razne afrodizijake.

U Marokanskoj kuhinji su jako zastupljene supe i čorbe. Harira je najpoznatija tradicionalna supa od sočiva, leblebije i paradajza koja se kuva svakodnevno. Sprema se i sa piletinom. Ima intenzivan ukus i miris, a od začina se dodaju cimet i šafran. Marokanci generalno vole gušće supe, tako da se dodaje zaprška od jaja i brašna i nalik je na naš potaž. Izuzetno je dobra i ukusna, puna proteina i povrća.

U kuhinji Maroka spojeni su utIcaji Mediterana i visokih planina Atlasa sa zlatnim peskom Sahare, ona je gotovo mediteranska, uz dodatak mnogih začina i ponekog detalja, zbog kojeg je otkrivanje marokanske kuhinje pravi gastronomski doživljaj. Nacionalna jela su kus-kus, tajine i bastilla.

Kus-kus jedno od najpoznatijih marokanskih jela priprema se od posebnog brašna – semoline. Jelo je ukusno i vrlo začinjeno.  Kuva od jagnjetine, govedine, ovčetine ili živinskog mesa, različitog povrća – patlidžana, luka, repe, paprike, tikvica, mahunarki, šargarepa, leblebija i začina, a dodaju mu se i sušene kajsije, urme, grožđice i bademi.

Bastilla ili pastilla je najpoznatija i najpopularnija marokanska pita od tankih listova testa. Punjena je nadevom od mesa, mlevenog badema i peršuna. Od začina tu su cimet, kardamom i šafran, a dodaje se i suvo groždje, limun i med. Mada se čini kao vrlo neobična kombinacija mesa i slatke pite, oduševiće vas sigurno.

Tajine se takodje priprema od svih vrsta mesa i ribe te raznog povrća, a uglavnom se tome dodaju i sveže urme, smokve, bademi ili sušene šljive i kajsije.

 

Nomadski način života kod ondašnjih stanovnika razvio je malo drugačiji način obrade namirnica. Kako nomadi nisu sa sobom nosili peći na kojima su mogli kuvati, ložili su vatru na otvorenom i hranu pripremali u za to specijalno pripremljenim posudama od gline  nazvanim "tajin", po čemu nosi naziv i jedno od njihovih najpoznatijih i najzastupljenijih jela. U posudi "tajin" namirnice kuvaju u vlastitom soku i pari. Time se dobija jedinstveni ukus hrane uz samo mali dodatak začina. "Tajin" je savršeni način pripreme namirnica, jer postoji milion načina kombinacije namirnica jednih su drugima. Dovoljno je sve staviti zajedno i pustiti temperaturi da odradi svoje.

Specifično za marokansku kuhinju je i sam način pripreme hrane. Skoro sva hrana se termički obrađuje. Salate se uz glavni obrok pripremaju i služe sveže, ali su im poznate i jako ukusne termički obradjene salate od plavog patližana i paradajza sa medom, koje se služe kao predjela. Tipičan ručak počinje s nizom toplih i hladnih salata, nakon čega slede nacionalna jela . Hleb se jede uz svaki obrok. Marokanci imaju zaista ukusan hleb u obliku pogače, koji je predviđen za lomljenje na zalogaje.

Najpopularnije piće koje možete probati u Maroku jeste zeleni čaj od sveže nane. Tradicionalno, pravljenje dobrog čaja od mente u Maroku se smatra vrstom umetnosti, a ispijanje s prijateljima i porodicom je deo svakodnevne tradicije. Marokanci piju čaj sa puno šećera, tako da ga poslužuju uz šećar u kockicama i vrlo vode računa o tehnici sipanja čaja. Naime oni čaj sipaju iz dva puta kako bi postigli odgovarajući ukus i izgled. Čaj se sipa u šoljice sa određene visine kako bi se napravili mehurići. U tome im pomaže čajnici koji imaju zakrivljenu dršku.

Prava čarolija za nepce su i tradicionalne marokanske poslastice za koje se koriste najfiniji sastojci. M'hanncha je tradicionalni marokanski desert koji imenom znači "zmija" zbog svog specifičnog oblika. Desert je ustvari kolač-pita slatki badem, aromatizovan cimetom i pomoranđžinom vodicom. Baghrir su veoma popularne "palačinke sa 1000 rupica", specifično se prave tako da ostanu rupice u koje se tope med i maslac, stvarajući nevjerovatan ukus. Kada se baš požele slatkog kolača, tu je tradicionalni marokanski kolač kaab el ghzal ili gazelini rogovi. Ovaj kolač se priprema od lisnatog testa i puni se pastom od badema i šećera.
Marokanci vole umesto slatkiša da se zaslade voćem. Omiljeno voće su banane, pomorandže, limun, nar ili urme.

★ VODITELJ RADIONICE: JADRANKA BALJAK

Jadranka Baljak potiče iz porodice pekara i poslastičara, koji je radio u Hotel Jugoslaviji i honorarno za Tita. Duboko joj je usadjena ljubav prema kulinarstvu, jer je od ranog detinjstva okružena miomirisom kuhinje, svežeg peciva, sa prstima punim čokolade. Posle mnogo godina provedenih u administraciji, pre 7 godina, najzad odlučuje da se posvetim u potpunosti svojoj prvoj ljubavi – Kuvanju.
2013.godine ostvara svoju ketering radnju "Jadrankina kuhinja", a od pre par meseci, otvorila je i svoj restoran u Beogradu. Već 6 godina ima odličnu saradnju i kuva za nemačku organizaciju GIZ. Samostalno je pripremala hranu za više desetina domaćih i starnih kompanijskih proslava.
Pre par godina posetila je i Maroko, gde je izučavala tradicionalnu pripremu marokanske hrane. Uživa u kreativnosti i slobodi ovog posla. Kreativna je i uvek otvorena za nove kulinarske izazove.

 

★ CENA RADIONICE: 3.500,00 dinara

U CENU RADIONICE UKLJUČENE SU SVE NAMIRNICE, ZAJEDNIČKA DEGUSTACIJA PRIPREMLJENE HRANE, KAO I RECEPTI!

★REZERVACIJA: Neophodna je uplata rezervacije u punom iznosu od 3.500,00 dinara. Uplate se vrše na račun organizatora.

Udruženje za aktivan i zdrav život “FITNESS & YOGA”

Broj računa: 160-397084-81, Banca Intesa

Svrha plaćanja: kotizacija za radionicu

Model i poziv na broj nistu potrebni

Nakon uplate rezervacije preko računa, potrebno je pozvati ili poslati poruku (na broj +381 60 449 71 12) sa tekstom: Navesti ime i prezime uplatioca, uplaćena rezervacija za radionicu tajlandske hrane. Ostaviti kontakt telefon i e-mail.

NOVAC UPLAĆEN NA IME REZERVACIJE SE NE VRAĆA, A  U SLUČAJU OTKAZIVANJA , PRENOSIV JE NA DRUGU OSOBU.

BROJ MESTA OGRANIČEN (10 osoba)

★ INFORMACIJE I REZERVACIJE: Vesna Andrić, tel/viber/whats app: +381 60 449 71 12 e-mail: office@aktivniodmor.net

'}}
NOVOGODIŠNJE BICIKLIRANJE U ROVINJU I ROAD TRIP ISTROM
ROVINJ, BRIONI, FAŽANA, MOTOVUN, PIRAN I PREMANTURA, TRST 28.12. 2024 - 04.01. 2025. PROGRAM SA SAVREMENE I USPEŠNE ŽENE I MUŠKARCE VEDRE ENERGIJE I NJIHOVU DECU ZA POJEDINCE ILI PORODICE INDIVIDUALCE, AUTENTIČNE I URBANE LJUDE SAMO ZA AVANTURISTE I KOSMOPOLITE!     ★ CENA: 550 EUR (dinarska protivvrednost) za uplate do 21. 12.     Cena… Continue reading NOVOGODIŠNJE BICIKLIRANJE U ROVINJU I ROAD TRIP ISTROM
'}}
SEMINAR ZDRAVOG ŽIVOTA SA G.NAZAROVIM U HERCEGOVINI
IVANICA, HERCEGOVINA, 14 - 19. FEBRUAR (Sretenje - praznik u Srbiji) Ivanica se nalazi na potezu između Trebinja (udaljenost 18km) i Dubrovnika (udaljenost 7 km). Karakteriše je neopisivo lep pogled na Jadransko more (zaleđe Dubrovnika), veličanstvena priroda i opojni mirisi mediteranskog lekovitog bilja. Seminar koji suštinski i iz korena menja shvatanje života. Na njemu ćete… Continue reading SEMINAR ZDRAVOG ŽIVOTA SA G.NAZAROVIM U HERCEGOVINI
'}}
VIKEND AVANTURA U SKI CENTRU TORNIK – ZLATIBOR
TORNIK, ZLATIBOR SKIJANJE, ŠKOLA SKIJANJA ILI BLEJA ZA NESKIJAŠE 🙂 TERMINI : VIKEND 27 - 29. 01. 2023. VIKEND 03 - 05. 02. 2023. PRAZNIK SRETENJE 15 - 18.02.2023. Ski centar „Tornik“ je najveće skijalište na Zlatiboru. Udaljen je od turističkog centra Zlatibora 9 kilometara. Nalazi se na nadmorskoj visini od 1.110 – 1.490 metara.… Continue reading VIKEND AVANTURA U SKI CENTRU TORNIK – ZLATIBOR
Translate »